Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lež, i ta evropská, má vždycky krátké nohy

12. 08. 2011 22:33:05
Můžete tomu říkat jakkoli, výmysl, klam, polopravda, mlžení, zamlčování nebo intrika, ale pořád je to lež. V osobních životech s ní máme všichni své zkušenosti. A z naší intimní, lidské zkušenosti také víme, že ji na počátku málokdy prokoukneme (skoro nikdy), ale že se ona sama (skoro vždy) odhalí v toku času. Starořecký dramatik a politik Sofoklés moudře říká: „Lež nikdy nežije tak dlouho, aby byla stará.“

Lháře je prý možné odhalit tím snadněji, čím je nám bližší. To platí nejen v rámci rodiny nebo kamarádů, ale i na úrovni států. V tomto ohledu se jeví jako poučný výzkum Eurobarometru, který proběhl na podzim 2009 v Řecku. Tehdy se 92 % obyvatel domnívalo, že současná hospodářská situace v zemi je velmi špatná a tím poslali Řecko na první příčku nejpesimističtějších národů EU. A mezitím stihli zástupci EU projednat Lisabonskou smlouvu o prohloubení vazeb mezi jednotlivými státy EU, přijali kjótský protokol, vydali komuniké o záměru předehnat USA v hospodářském vývoji a Van Rompuy sdělil poslancům Evropského parlamentu, že EU udělala zásadní pokrok v oblasti makroobezřetnostního dohledu nad finančním systémem a v posílení vnitrostátních fiskálních rámců. Rok na to přiznalo Řecko vážné ekonomické problémy a požádalo EU o půjčku.

Staré Islandské přísloví říká „K tomu, aby se jedna lež stala pravdivou, potřebuješ sedm dalších.“ V souvislosti s aktuální situací Evropské unie se toto přísloví mýlí, protože číslovka sedm jistě nebude konečná. Jak asi vypadá proklamovaná dobrá kondice evropských bank demonstrovaná nejrůznějšími zátěžovými testy? Jak dlouho budou španělský, portugalský a italský ministr financí tvrdit, že jejich země nepotřebuje žádat o finanční záchranu od Evropské unie? A do kdy přetrvá prohlášení Sarkozyho: „Merkelová a já nikdy, rozumíte, nikdy, nenecháme euro padnout“?

Každý den se na nás valí nové a nové informace, které mají veškeré znaky lži, chcete-li polopravd či mlžení. Aktuálně například Itálie ohlásila s veškerou pompou zavedení balíčku „krve a slz“. Už jen důvod pro zavedení tohoto balíčku je zcela pokřivený, má prý „částečně uklidnit nervózní trhy“. Z toho jasně vyplývá, že na skutečné ekonomické situaci země nikomu pranic nezáleží a cílem je pouze nějak ušolíchat vnější image, ideálně do dalších voleb. Ostatně opatření, která v rámci balíčku chce Itálie zavést, jsou toho jasným důkazem – solidární odvody, zvýšení daní na burzovní zisky a progresivní daň z příjmu. O skutečném plánu úspor, demontování přebujelého systému „pečovatelského státu“ a střídmějším životním standardu ani slovo.

Dohlédnutelná, uchopitelná, dosažitelná, a proto elementárně kontrolovatelná parlamentní demokracie, je na ústupu a začíná být střídána úplně jiným typem rozhodováním, které s demokracií nemá nic společného, ale naopak s totalitními režimy mnohé. Evropská unie dnešních dnů je toho bohužel velmi smutným důkazem. Možná byl na počátku budování Evropské unie skutečně „dobrý úmysl“, ale to by mi jistě Iljič Lenin, Klement Gottwald nebo Milouš Jakeš řekli o komunismu svorně také. Na lžích, přetvářce, falšování a pokrytectví nelze nic vybudovat. Dějiny nám to už prokázaly mnohokrát. Lež má krátké nohy a buduje pouze chatrné základy. Je smutné, že my, kteří máme ještě v živé paměti zkušenosti s takovým systém, nebijeme na poplach hlasitěji a slyšitelněji. Že pouze opakujeme chyby dávno minulé – upřednostníme pofiderní jistotu před svobodou a máme dojem, že vlastního prospěchu dosáhneme snáze, když skloníme hlavu i záda.

A proto já si v souvislosti s mediálním vystoupením jakéhokoli představitele Evropské unie, stejně jako před dvaceti lety při vystoupeních generálních tajemníků UV KSČ, vybavím vždy citát anglického básníka osmnáctého století Olivera Goldsmita: „Neptej se mě na nic, a nebudu ti lhát.“

Autor: Tereza Kakosová | pátek 12.8.2011 22:33 | karma článku: 31.36 | přečteno: 2468x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Pomáhat a chránit

Kromě politiků jsou častým terčem lidové slovesné tvořivosti také policisté, a proto je v naší soutěži o hledání přiléhavého synonyma nemůžeme opominout.

23.9.2017 v 19:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Ivana Pavlisková

Náhradník

Mnozí to znáte. Někdo nemůže absolvovat nějaký program, který nejde zrušit, je zaplacený a je škoda ho nechat propadnout. Někdy to přímo kápne do noty a je z toho fajn „výlet“. A někdy? Škoda mluvit.

23.9.2017 v 18:48 | Karma článku: 9.93 | Přečteno: 143 | Diskuse

Jana Slaninová

Vůně drožďové pomazánky

Babička byla receptový experimentátor. Vždycky když dostala nový recept, šoupla si brýle na dálku na čelo, nasadila čtecí brýle a polohlasně luštila obsah. Takhle objevila třeba patizony.

23.9.2017 v 17:44 | Karma článku: 15.26 | Přečteno: 330 | Diskuse

Martin Mařák

Listy z Umwurfu

Umwurf si musíš najít sám, neboť k němu nevede žádná značená cesta, je prostě schovaný někde v hlubinách, či výšinách hor, uprostřed lesů, kde tě nebudou otravovat zástupy turistů a podobně.

23.9.2017 v 16:00 | Karma článku: 7.26 | Přečteno: 133 | Diskuse

Robert Brinda

Noční můra houbařů.

Kategorizuji houbaře: Takyhoubař - houbař - pan houbař - mykolog. Pan houbař by měl znát aspoň deset hub jedovatých a nejméně dvacet jedlých. Protože to splňuji, považuji se za pana houbaře. Občs mi ale zvědavost nedá a hledám:

23.9.2017 v 14:15 | Karma článku: 9.98 | Přečteno: 475 | Diskuse
Počet článků 39 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3091
Hlásím se ke kapitalismu, ke konzervativnímu myšlení a k tradičním evropským hodnotám. Nahání mi hrůzu environmentalismus, multikulturalismus a Evropská unie. A nemám ráda tvrzení, že nikdy nevíme nic jistě, nikoho nemáme morálně hodnotit a svět není černobílý.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.