Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Lynč „padoucha“ Václava Klause

1. 08. 2010 21:46:53
V roce 2009 označil francouzský levicový list Le Monde prezidenta Václava Klause za „padoucha Evropy“. Kdyby prý nevypadal tak distingovaně, byl by ideální předlohou pro postavu Séraphina Lampiona – křupanského pojišťovacího agenta, jehož životním posláním je otravovat hlavního hrdinu známého belgického komiksu Tintina.

Tak jízlivá kritika postojů prezidenta Václava Klause měla v té chvíli „pochopitelně“ své opodstatnění, vždyť na pořadu dne bylo schvalování Lisabonské smlouvy. Naše i evropské tituly se tehdy hemžily články typu: „Klaus vráží klín do soukolí EU”, „Strašákem Bruselu je Klaus” či „Hloupost umíněnce je někdy neomezená“. Dokonce u nás vznikl jakýsi plán několika lékařů a politiků (shodou okolností blízkých exprezidentu Václavu Havlovi), jak by se mohl hladce zajistit podpis prezidenta pod Lisabonskou smlouvou. Jistý ambulantní specialista a publicista Jan Hnízdil, hlavní strůjce tohoto plánu, píše: "Máme důvodné podezření, že pan prezident Klaus jedná pod vlivem závažných, možná patologických, změn duševního stavu nebo poruchy osobnosti.... Dostává se tak pod značný tlak médií a mezinárodní politiky, se svými názory se izoluje.... Jako lékaři se obáváme, že může být nebezpečný jako sobě, tak, vzhledem k úřadu, který zastává, celé České republice.... Máme pochybnosti o tom, zda je za těchto okolností schopen plnit Ústavou ČR daný slib v zájmu lidu této země."

To se psal rok 2009 a v Evropě vrcholila kauza Lisabonské smlouvy. Myslím, že pokud bych se ponořila do archivů předchozích let, měnily by se pouze konkrétní kauzy, ale útočné reakce na odlišné postoje Václava Klause by zůstávaly konstantní.

Dnes se píše rok 2010. A pokuste se, prosím, nalézt alespoň jeden oslavný článek na Evropskou unii, euro či evropské politiky. Z posledního vydání Ekonomu (číslo 30/2010) na Vás dokonce hned z titulní strany zaútočí nadpis tematického bloku “Krach Evropy“ s články “Před námi apokalypsa“ nebo „Pád říše evropské“.

Z nastolených témat Václava Klause se během několika let stávají ústřední témata doby. Téma globálního oteplování se otřásá v základech mimo jiné i díky diskreditaci Meziválního panelu OSN pro klimatickou změnu (IPCC) vedeného R. K. Pachaurim, který, jak se ukázalo, vlastní řadu firem profitujících z „ochrany klimatu“. Dalším tématem, u kterého se většinový názor postupně přiklání k postojům Václava Klause, jsou gigantické investice Evropy do vývoje energie z obnovitelných zdrojů, jejichž výsledkem je jen nesmyslné zatížených veřejných rozpočtů, zdražování energie a zpětná devastace prostředí atd.

Kladu si otázku, proč tomu tak je? Proč názory osobností typu Václava Klause předbíhají svoji dobu? Proč vidí dál, než okolo stojící dav? A proč v okamžiku nastolení tématu není těmto osobnostem nasloucháno, ale jsou pranýřovány a „intelektuálně lynčovány“?

Domnívám se, že věci kolem nás jsou mnohdy jednodušší, než za jaké je pokládáme. Jedním z prostých vysvětlení je racionální uvažování, hluboké vzdělání, schopnost analyzovat a zároveň uvažovat v souvislostech, talent zachytit jádro problému, pracovitost a rozum. To vše v protikladu k intelektuální povrchnosti, nepokoře, bez ukotvení ve skutečném vzdělání.

Pro mne z toho vyplývá, že bychom měli být schopni více věřit vlastnímu rozumu, vlastním schopnostem rozlišovat mezi tím, co považujeme za racionální a co ne. Vlastnímu poznání a zkušenostem. Měli bychom být ostražití ke „kouzelníkům se slovy“, kteří ve jménu morálky, ekologie, Evropy, případně čehokoli jiného, nás chtějí využít pro své sociálně inženýrské vidiny.

V dobré westernovce totiž často vyjde najevo, že padouch, kterého honí „dobří muži zákona“, není padouchem, ale hrdinou a „dobří muži zákona“ vůbec nejsou dobří a zákona už vůbec ne. Mějme to na paměti při dalších honech na „padouchy“.

Autor: Tereza Kakosová | neděle 1.8.2010 21:46 | karma článku: 38.33 | přečteno: 3755x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Pavel Hewlit

Když odborář začne šílet a chce spasit svět

V Dopravním podniku v Praze je mnoho odborových organizací. Každá to s vámi samozřejmě myslí dobře a chce pro Vás jenom to nejlepší. Jak jinak.

8.4.2020 v 20:54 | Karma článku: 20.25 | Přečteno: 462 | Diskuse

Karel Trčálek

Bude Jidáš, který vydal Ježíše na smrt, spasen?

Nikoliv Ježíš, který se jako boží syn nemusel ničeho bát, ale Jidáš je klíčovou postavou tzv. velikonoc. Až to křesťané pochopí, budou i oni spaseni. Ale oni to nikdy nepochopí

8.4.2020 v 17:28 | Karma článku: 8.67 | Přečteno: 172 | Diskuse

Dana Emingerová

Nikomu se nezavděčíš aneb sedm postřehů k pandemii

Denně se na nás hrne tolik informací ze všech stran, že se v nich snadno utopíme. Co je podstatné a co ne? Připadá mi, jako bychom přes média jen soutěžili v číslech a počtech obětí... Takže takhle si to pokouším ujasnit já:

8.4.2020 v 8:51 | Karma článku: 43.23 | Přečteno: 5101 | Diskuse

Jiří Strachota

Úřední poezie: oxymóron formuláře s pokyny

Wikipedie: "Oxymóron se záměrně používá v poezii jako básnický prostředek, ...". Těžko najít dramatičtější oxymóron než POKYNY K VYPLNĚNÍ FORMULÁŘE. Viz např. dnešní Události ČT v 19:43 - kurcarbajt.

7.4.2020 v 23:52 | Karma článku: 13.13 | Přečteno: 474 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Dialogy s bakteriemi a viry

Lidé mají různé metody, jak se chrání před nákazou. Někteří posilují svou imunitu, jiní spoléhají na medikamenty a s jejich pomocí mikroorganismy ničí. Já volím mírnější metody a snažím se s bakteriemi a viry domluvit po dobrém.

7.4.2020 v 20:53 | Karma článku: 10.10 | Přečteno: 248 | Diskuse
Počet článků 39 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3098
Hlásím se ke kapitalismu, ke konzervativnímu myšlení a k tradičním evropským hodnotám. Nahání mi hrůzu environmentalismus, multikulturalismus a Evropská unie. A nemám ráda tvrzení, že nikdy nevíme nic jistě, nikoho nemáme morálně hodnotit a svět není černobílý.

Najdete na iDNES.cz